Elementary Schools

Middle Schools

High Schools

Section Title

Students succeeding

Shive Staff Directory

Administration

Zebbie Bondurant, Principal
Scotty Adcock, Assistant Principal

Front Office

Traci Bost, Financial Secretary
Kelly Russell, 2nd Position Secretary
Heather Silvia, Data Manager

Pre-K

Lisa Overcash, Teacher
Amelia Brewington, Instructional Assistant

Kindergarten

Caroline Bostian, Teacher
Dana Dry, Teacher
Frances Justus, Teacher

1st Grade

Renee Call, Teacher
Debra Eidson, Teacher
Amber Putman, Teacher
Kristen Wilhelm Teacher

2nd Grade

Beverly Basinger, Teacher
Stacy Frick, Teacher
Angie Lovingood, Teacher

3rd Grade

Rhonda Barnhardt, Teacher
Jamie Jackson, Teacher
Paula Lambert, Teacher
Zac McClary, Teacher

4th Grade

Kimberly Miller, Teacher
Stacy Rosenbaum, Teacher
Donna Rowland, Teacher
Meredith Shultz, Teacher

5th Grade

Matthew Moore, Teacher
Stacy Rosenbaum, Teacher
Jennifer Walters, Teacher
Deb Webb, Teacher

Exceptional Children

Kristy Adams, Instructional Assistant
Sarah Boger, CCAC Teacher
Stacy DeRhodes, Instructional Assistant
Laurie Granger, EC Teacher
Kelly Incardona, EC Teacher
Mandy Lambert, Instructional Lambert
Dena Najarian, CCAC Teacher
Barbara Obarowski, Instructional Assistant

Speech

Julie Ingold, Speech Therapist

English as a Second Language

Nicole Gardener, ESL Teacher

Guidance

Elizabeth Gillis, Guidance Counselor

Support Staff

Pam Drye, Technology Facilitator
Mandy Kennedy, Reading Design Coach
Sydney Smith, Media Coordinator

Instructional Assistants

Debra Donaldson
Kathy Goodwin, Title 1
Jill Kovach
Jacqueline Krider
Taylor Overcash
Tracie Rowell, Title 1
Jessica Stewart
Trina Vanhoy
Lynn Walters, TItle 1
Cindy Wellmon
Nikki Wylie

Custodians

Kess Beaver
Tom Cartner
Taylor Harvell, Head Custodian

School Nurse

Heidi Shell, Registered School Nurse

Bus Drivers

Contact Us

Office Staff

Traci Bost

Kelly Russell

Heather Silvia

Pre-K Staff

Lisa Overcash

Email:

Kindergarten

Caroline Bostian

Email:

Dana Dry

Email:

Frances Justus

Email:

First Grade

Renee Call

Debra Eidson

Amber Putman

Kristen Wilhelm

Second Grade

Constituent

Beverly Basinger

Email:

Stacy Frick

Email:

Angela Lovingood

Email:

Third Grade

Constituent

Rhonda Barnhardt

Jamie Jackson

Paula Lambert

Zachary McClary

Fourth Grade

Kimberly Miller

Stacy Rosenbaum

Donna Rowland

Meredith Shultz

Fifth Grade

Matthew Moore

Stacy Rosenbaum

Jennifer Walters

Deborah Webb

Exceptional Children

Sarah Boger

Laurel Granger

Kelly Incardona

Dena Najarian

Support Staff

1 2 > showing 1 - 10 of 13 constituents

Pamela Drye

Nicole Gardner

Elizabeth Gillis

Kathy Goodwin

Jason Harwood

Julie Ingold

Carol Kennedy

Amy Parsons

Tracie Rowell

Heidi Shell

Instructional Assistants

1 2 > showing 1 - 10 of 16 constituents

Kristy Adams

Amelia Brewington

Stacy DeRhodes

Debra Donaldson

Kathy Goodwin

Jill Kovach

Jacqueline Krider

Mandy Lambert

Barbara Obarowski

Taylor Overcash

Powered by Finalsite